BEZDROŻA, WYDMY I PUSZCZA, CZYLI LEONCIN MAZOVIA GRAVEL RACE

Położony w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego Leoncin ma wielkie szanse stać się tegorocznym odkryciem wśród pasjonatów rowerowych sportów. To dzięki wyścigowi organizowanemu tutaj przez wybitnego kolarza Cezarego Zamanę. Zawody odbędą się w niedzielę 27 marca.
Co liczy się w kolarstwie? Silne nogi, mocne serce i… nos. Trzeba mieć nosa do tego, żeby wiedzieć, kiedy zaatakować, kiedy puścić się w pogoń, kiedy przycisnąć rywala, by ostatecznie samemu dojechać do mety na pierwszym miejscu. Patrząc na osiągnięcia sportowe Cezarego Zamany (m.in. triumf w Tour de Pologne oraz tytuł mistrza Polski w kolarstwie), takiego zmysłu odmówić mu nie można.
Ale Cezary Zamana, jako organizator rowerowych zawodów z 18-letnim stażem, ma też nosa do wyszukiwania miejscówek do swoich wyścigów i maratonów. Jak nikt inny potrafi wytyczyć zapierające dech w piersi trasy, które nie tylko zdobywają popularność wśród pasjonatów rowerów, ale są też później chętnie przez nich odwiedzane.
Spoglądając na wytyczone przez Cezarego Zamanę trasy w Leoncinie można być pewnym, że i w tym wypadku powtórzy się ten scenariusz. Rywalizujące w ramach Leoncin Mazovia Gravel Race zawodniczki i zawodnicy będą ścigać się w scenerii unikatowych w skali europejskiej wydm śródlądowych. Przejadą przez samo serce kampinoskiej puszczy i sprawdzą się na krótkich technicznych odcinkach.
Słowo „gravel” w nazwie zawodów obowiązuje. Dlatego przeważającym podłożem będzie właśnie szuter i żwir. Ten rodzaj wyścigów – czyli właśnie gravel – w ostatnich miesiącach bije rekordy popularności w rowerowym świecie. Dlaczego tak jest i dlaczego ściganie się na gravelu daje tyle frajdy będzie można przekonać się w pierwszą niedzielę wiosny, czyli już 27 marca.
„Przygotowałem dwa dystanse. Pro to dłuższa i trudniejsza trasa, która dostarczy maksimum emocji. To propozycja dla bardziej doświadczonych kolarzy. Ci mniej zaawansowani, a także panie, będą mogli przejechać dystans Fit, liczący około 40 kilometrów” – zapowiada Cezary Zamana. „Oba dystanse będą zróżnicowane pod kątem wyzwań, ale na obu nie braknie miejsc na wypoczynek, nabranie oddechu czy wyprostowanie pleców” – dodaje dyrektor sportowy Leoncin Mazovia Gravel Race.
Do Leoncina warto zabrać klasyczny gravelowy rower. Ale jeśli takiego nie mamy, sprawdzi się też rower górski. Bez obaw wystartować można też na rowerze szosowym – pod warunkiem, że zamontujemy w nim oponę o grubości 32 milimetrów. W ostateczności, można zameldować się też z rowerem trekkingowym.
Zapisy na Leoncin Mazovia Gravel Race już trwają – można to zrobić w kilka sekund, korzystając z wygodnego systemu on-line (https://sts-live.pl/zamanagroup/). Zapisy będą prowadzone też w dniu zawodów, tj. w niedzielę 27 marca w Biurze Zawodów.
„O atrakcyjności wyścigu najlepiej przekonać się osobiście. Dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych na dwa otwarte treningi, które pomogą Wam poznać trasy i przygotować się na prawdziwą rywalizację” – zachęca Cezary Zamana. „W niedzielę 13 marca trenujemy na dystansie Fit, a tydzień później ruszamy na dystans Pro. Zbiórka o 11.00 przed Urzędem Gminy” – informuje Zamana.
Partnerem w organizacji wyścigu jest Urząd Gminy w Leoncinie.