26 marca 2024

Szczepienie lisów

 

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U.poz.1737)

OGŁASZAM, że w dniach od 4 do 17 kwietnia 2024 r. planowane jest przeprowadzenie *

AKCJI SZCZEPIENIA DOUSTNEGO LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE na terenie województwa mazowieckiego.

–  Szczepionka RABADROP zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny to przynęta kształtu owalnego lub kwadratowego, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym oraz znajdujący się wewnątrz plastikowy blister z wielojęzykowym nadrukiem „ Uwaga – szczepionka przeciwko wściekliźnie”. Zawartość blistra to płyn w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego

–  Każdy kontakt człowieka z płynna zawartością szczepionki należy natychmiast przemyć skórę wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

– Kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką można zgłosić do lekarza weterynarii. U zwierząt może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego z powodu niestrawnego materiału blistra.

–   Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny.

–  Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.

– Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów i jenotów.

–  Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania.

–  Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami (obszary leśne, pola i łąki)

–  Skuteczność przeprowadzanej akcji osiągnięta zostanie na drodze kilkukrotnego wyłożenia przynęt (wiosna – jesień).

–  Po przegryzieniu blistra przez lisa – szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.

 

* Termin akcji może ulec przesunięciu w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych

 

 

 

 

Dodaj komentarz